Liput salkoon evakkojen kunniaksi 20.4.

12.02.2025 06:00

Evakkojen liputuspäivä käynnistyy 20. huhtikuuta 2025 ja siitä eteenpäin vuosittain. Päivä saa nimekseen Evakkojen liputuspäivä. Liputuksella muistetaan Suomen sodissa evakuoituja.

Toisen maailmansodan aikana Suomi menetti laajoja alueita. Pysyvästi evakuoitiin noin 440 000 ja väliaikaisesti lähes 200 000 ihmistä, joiden joukossa oli yli 200 000 lasta. Evakuointi kosketti koko kansakuntaa. Sodan seurauksena evakuoitujen sopeutuminen uuteen elämään oli keskeinen osa Suomen jälleenrakennusta.

Eduskunnan Karjala-kerhon puheenjohtaja Hilkka Kemppi yhdessä Karjalan Liiton kanssa teki järjestyksessä kolmannen kirjallisen kysymyksen evakkojen liputuspäivästä. Sisäministeri Mari Rantanen totesi vastauksessaan, että liputuspäivän aihe on arvokas ja muistamisen arvoinen ja kansalaiset sekä järjestöt voivat omaehtoisesti aloittaa liputtamisen, vaikka virallisia liputuspäiviä ei olla valmiita lisäämään.

Sisäministerin vastauksen pohjalta Karjalan Liitto päätyi toteuttamaan liputuspäivän. Evakkojen liputuspäiväksi valikoitui 20.4., mikä on Karjalan Liiton perustamispäivä. Karjalan Liitto perustettiin vuonna 1940 Karjalan evakkojen etujärjestöksi, mutta säädettyjä asuttamis-, maanhankinta- ja korvauslakeja sovellettiin myös muiden evakuoitujen, sotainvalidien sekä sotaleskien ja -orpojen asuttamis- ja korvausasioissa. Paitsi inhimillisistä syistä, myös yhteiskuntarauhan kannalta oli tärkeää saada jokaiselle evakuoidulle työ ja asunto uusissa olosuhteissa. 

Liputuspäivän tavoitteena muistaa Suomen sotien evakkoja

Evakkojen liputuspäivänä kunnioitetaan evakkojen ja heidän jälkeläistensä lisäksi kaikkien kotinsa eri syistä vasten tahtoaan jättämään joutuneita ihmisiä. Karjalan Liitto on ollut yhteydessä Suomessa väliaikaisesti ja pysyvästi evakuoituja kansalaisiamme edustaviin muihin tahoihin Petsamossa, Sallassa, Kuusamossa, Suomussalmella ja Lapissa sekä Hangon ja Porkkalan vuokra-alueilla.

Vuotuisella liputuspäivällä ylläpidetään historiatietoa Suomen sodista ja sotien vuoksi kotinsa jättäneistä evakoista tuleville sukupolville.

Liputuksella pyritään nostamaan esiin rauhan merkitystä epävakaassa maailmassamme.

Evakkojen liputuspäivänä jokainen suomalainen voi nostaa lipun salkoon evakkojen muistamiseksi. Tavoitteena on saada mahdollisimman moni taho mukaan liputukseen, niin yksityishenkilöt kuin valtio, kunnat, seurakunnat, yhdistykset ja yrityksetkin.

Käynnistäjätahot

Karjalan Liiton lisäksi Evakkojen liputuspäivän valmisteluissa ovat mukana seuraavat evakkoja edustavat tahot: Kuusamo-Seura ry, Kuusamo, Viena- seura ry, Paanajärvi-Tavajärvi Seura ry, Petsamo Seura ry, Porkkalan Parenteesi ry ja Salla-seura ry.

Karjalan Liitto on informoinut liputuspäivästä sisäministeriä, Kuntaliittoa sekä Suomen evankelis-luterilaisen ja ortodoksisen kirkon kirkkohallituksia.